Etykieta

Podane niżej zasady i reguły mają na celu pomóc w prawidłowym prowadzeniu zajęć w dojo. Wiele z opisanych procedur jest częścią ogólnej kultury zachowania się i dobrych manier, większość jednak jest ukształtowana według tradycji Japonii, która jest kolebką nowoczesnego Karate. Nikt w dojo nie stoi ponad tymi zasadami zachowania się. Tak samo dotyczą one posiadaczy czarnych pasów, jak i początkujących ćwiczących, gdyż im wszystkim powinny przyświecać te same ideały i wszyscy oni powinni jednakowo dążyć do osiągania własnej doskonałości.

 1. Kiedy wchodzisz do Dojo lub je opuszczasz, stań w wejściu, przodem do sali, wykonaj ukłon i powiedz „OSU”. Takie zachowanie jest dowodem szacunku dla Dojo i osób znajdujących się w nim.
 2. Jeśli spóźniłeś się na trening, wejdź do Dojo jak jest to opisane w punkcie (1), siądź w pozycji SEIZA (ceremonialna pozycja siadu na piętach) niedaleko wejścia zwrócony twarzą do ściany (odwrócony tyłem do ćwiczących). Czekaj tak z zamkniętym oczami w MOKUSO na znak od instruktora. Kiedy instruktor powie ci, że możesz wstać, zrób to, zwróć się twarzą do niego, wykonaj ukłon, powiedz „OSU” i „Shitsurei Shimasu” (w wolnym tłumaczeniu oznacza to mniej więcej „Przepraszam za zakłócenie zajęć, przepraszam za spóźnienie”), a następnie szybko dołącz na koniec grupy ćwiczących.Osoby często spóźniające powinny mocniej starać się, aby być zawsze na czas
 3. Nie jedz nic, nie pij, nie pal papierosów ani nie żuj gumy przebywając lub ćwicząc w Dojo.
 4. Nie zdejmuj z siebie żadnej części karate-gi w czasie treningu dopóki nie zostanie ci to polecone.
 5. W czasie zajęć jeśli otrzymasz polecenie do wykonania jakiegoś zadania, zmiany pozycji lub ustawienia w grupie, zawsze przemieszczaj się szybko i sprawnie. NIE SPACERUJ.
 6. W czasie zajęć nie przystępuj do walki (KUMITE) bez obecności i kontroli instruktora, a w jego obecności nie rozpoczynaj jej dopóki nie otrzymasz od niego jasnego pozwolenia na to.
 7. Nigdy nie proś wyższego stopniem do ćwiczenia lub kumite. Jednak nie powinieneś odmówić tego, jeśli o to poprosi cię ktoś starszy stopniem.
 8. W czasie zajęć nie wychodź z rzędu z żadnego powodu bez poproszenia instruktora o pozwolenie na to i otrzymania jego zgody. Jeśli musisz opuścić swoje miejsce, nie przechodź między instruktorem a rzędem ćwiczących. Przejdź za rzędem w którym stałeś na jego bok w dowolną stronę, a stamtąd poruszaj dalej.

Jak się kłaniać?

FUDO DACHI
Z odpowiedniej pozycji z ramionami skrzyżowanymi na wysokości klatki piersiowej wykonujemy pozycję FUDO DACHI

 • Wykonać skłon w przód pod kątem 30 do 40 stopni w przód.
 • Utrzymuj głowę na takiej wysokości, byś miał całkowitą świadomość wzrokową i kontrolę nad każdym zewnętrznym lub ewentualnym ruchem przeciwnika.
 • Powrót do pierwotnej pozycji (Fudo).

Jak się kłaniać w pozycji siedzącej?

SEIZA

 1. SEIZA – Klękamy najpierw na lewe potem na prawe kolano, obciągamy stopy, pięści na wierzchołku ud.
 2. Kolana rozstawiamy na szerokość dwóch-trzech pięści. Siedzimy zrelaksowani.
 3. Skłon: ułożenie pięści w odległości jednej szerokości pięści od kolan. Linia łącząca pięści jest bazą trójkąta z wierzchołkiem w punkcie wzroku.
 4. Wyciągnij kręgosłup i utkwij wzrok w „wierzchołku” trójkąta. Pogłębiając ukłon pozostań czujnym na ruch przeciwnika.

Powrót do SEIZA
Powrót do FUDO zaczynając od prawej nogi.

Początek treningu

Ustawienie zawodników w czasie zajęć: od najstarszego stopniem.

CEREMONIA ROZPOCZĘCIA

 1. Ukłon w stronę sali i rota Przysięgi DOJO (najstarszy wypowiada, pozostali powtarzają).
 2. Obrót przez lewe ramię, komenda MOKUSO – zamknięcie oczu (medytacja na temat treści roty i przygotowania do zajęć).
 3. Komenda MOKUSO JAME (otwieramy oczy).
 4. Komenda-ukłon w stronę nauczyciela i ukłon w stronę ćwiczących.

Znaczenie "OSU"

Oznacza cierpliwość, szacunek, uznanie wartości. Aby wypracować silne ciało i silnego ducha należy przejść rygorystyczny trening. Wymaga to wielkiego poświęcenia i trudu, ponieważ dochodzisz do granic wytrzymałości i chcesz przestać, poddać się. Gdy dotrzesz do tego punktu, musisz przełamać siebie, swoją słabość i 

Jeśli masz zamiar wziąć udział w walce, to najważniejsze byś oddał honor i szacunek przeciwnikowi. Jeśli tego nie zrobisz, to nie będzie walka a zwykła bójka. Powinieneś szanować swojego przeciwnika po to, by się samemu uczyć i doskonalić. Końcowym efektem każdej walki jest rezultat – zwycięstwo lub porażka. Jeśli zwyciężysz, podejdź do tego z refleksją i ucz się, jeśli przegrasz – przeanalizuj porażkę i wykorzystaj wnioski do treningu i uczenia się jak podchodzić do zawodów i walk.

MASUTATSU OYAMA

Bądź skromny, gdy zwyciężasz i traktuj pokonanego jak równego sobie z całym szacunkiem i uprzejmością – oto filozofia jednego z najznamienitszych i najodważniejszych zawodników jak również filozofia życia. Mas Oyama żył karate. Poświęcił swe życie dla karate. Kontynuował treningi dniem i nocą aż do końca nigdy nie tracąc z oczu swego celu i nigdy nie widząc końca tych możliwości.
„W karate wszystko zaczyna się od Kihon i zawsze realizuje poprzez treningi. Oczywiście, tak mocne wymagania są osiągalne nie tylko siłą fizyczną. I rzeczywiście, siła mięśni oraz mądrość są osiągalne w wyniku doskonałej dyscypliny, poprzez zrozumienie i udoskonalanie, poprzez penetrację najgłębszych tajemnic oraz wiedzę doskonałego charakteru.
Nie tylko siła i umiejętności są ważne. Muszą być jednak wsparte dyscypliną umysłu i samokontrolą.”
Pod koniec życia Oyama odwiedził wiele krajów poświęcając swoją energię by przekazać światu ideę pokoju i braterstwa.

Oto prawdziwy duch Karate Kyokushinkai:

– skromność trzyma głowę twą nisko, lecz wizje na wyżynach;

– opanowanie w mowie, lecz sięganie wysoko;

– zawsze dbaj o rodzica i bądź gotów do służenia innym.

Nasza odpowiedzialność polega na akceptacji życzeń Mas Oyamy i przekazywaniu idei Karate Kyokushinkai następnym pokoleniom.